Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy - w kościołach i pomieszczeniach parafialnych - przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie się szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa - a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna - trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w którycyh pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów : wzbudzenia wary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie. Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie mowszechnej.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Komunikat Mnister Zdrowia

Szanowni Państwo,

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia nowym koronawirudsem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej chroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak zachować się w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowajmy zasady higieny, na czele z systemastycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 C , kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 C i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chrobowych, kontrolujemy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczamy nasze kontaskty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - mz.gov.pl Informację można też uzyskać na infolinii NFZ - 800 190 590.

Mnister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski

Uroczystość Narodzenia Pańskiego

We wtorek 24 grudnia przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Zachowajmy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Rozpocznijmy wieczerze wigilijną od przeczytania fragmentu Ewangelii według św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa.

Pasterka w naszej wspólnocie parafialnej o 22.00.

W Uroczystość Narodzenia Pańskiego Msze św. o godz. 9.00, 10.30 i 18.00.

W drugie święto Msze św. również o godz. 9.00, 10.30 i 18.00. 

W Niedzielę 29 grudnia przypada święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.

SPOWIEDŹ ADWENTOWA

Temat przewodni - misja ochrzczonych i bierzmowanych.

"W mocy Bożego Ducha". To hasło nowego roku duszpasterskiego, który rozpoczyna się wraz z Adwentem. Temat przewodni - misja ochrzczonych i bierzmowanych.

W niedzielę 16 czerwca po Mszy św. o godz. 10.30 odbędzie się Festyn rodzinny. Serdecznie zapraszamy!

Najświętsze Serce Jezusa - zmiłuj się nad nami

Nabożeństwa czerwcowe codziennie po Mszy św. o godz. 18.00.

 

19.05.2019 r. dzieci naszej parafii przystąpiły do I Komunii św. Dziękuję rodzicom za przekazywanie wiary swoim dzieciom oraz prowadzenie do dojrzałej wiary. Bóg zapłać ! Zachęcam do dalszego wypełniania obowiązków związanych z chrztem świętym swoich dzieci. Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci zarówno w wymiarze ludzkim jak i duchowym. Nikt i nic w tym zadaniu rodziców nie zastąpi. Bóg zapłać !

Wystartował konkurs "Głosuj na wielbłąda"

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI 

 

"Już po raz szósty mieszkańcy wszystkich miejscowości, w których odbędzie się Orszak Trzech Króli, będą mogli wygrać dla swojego Orszaku WIELBŁĄDA! Konkurs trwa od 12 listopada 2018 r. od godz. 12.00 do 30 listopada 2018 r. do godz. 12.00. " czytamy w aktualnosciach Fundacji Orszaku Trzech Kroli.

 

Jak zagłosować na miejscowość? Barcin w obecnej chwili zajmuje x miejsce. Tylko Ty mozesz to zmienic głosujac pod następującym adresem:

 

Czytaj więcej: KONKURSY 

 

 

21 listopada w naszej parafii całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wystawienie Najśw. Sakramentu po Mszy św. o godz. 8.00.

 

PLAN ADORACJI:

 

- Od godz. 9.00 - 10.00 - ks. Proboszcz

- Od godz. 10.00 - 11.00 - mieszkańcy Barcina Wsi

- Od godz. 11.00 - 12.00 - mieszkańcy Dąbrówki Barcińskiej

- Od godz. 12.00 - 13.00 - mieszkańcy Józefinki

- Od godz. 13.00 - 14.00 - mieszkańcy Julianowa

- Od godz. 14.00 - 15.00 - mieszkańcy Knieji

- Od godz. 15.00 - 16.00 - mieszkańcy Mamlicza

- Od godz. 16.00 - 17.00 - mieszkańcy Pturka i Złotowa

- Od godz. 17.00 - 18.00 - mieszkańcy Barcina

Zakończenie Adoracji o godz. 18.00 i Msza święta.

 

Zachęcam do udziału w adoracji. Pan Jezus będzie na nas czekał. Każdy z nas ma za co dziękować i o co prosić. Jeżeli komuś nie pasuje przyjść w wyznaczonym czasie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjść w dogodnym dla siebie czasie. Najważniejsze jest trwanie na modlitwie.

Zapraszam serdecznie.

W dniach 16-18 listopada w Gnieźnie weekendowa Oaza Modlitwy

Młodzież z VII klas SP i starszą zapraszamy do udziału w weekendowej Oazie Modlitwy, która odbędzie się w Gnieźnie w dniach 16-18 listopada br. To czas krótkich rekolekcji, który umocni w wierze i pozwoli poznać czym jest Ruch ,, Światło - Życie. Szczegóły na profilu facebookowym oazy młodzieżowej naszej archidiecezji: @oazamlodzigniezno. "

11 listopada Święto niepodległości - Msza św. o godz. 10.30

Za tydzień 11 listopada Święto niepodległości - 100 rocznica odzysknia przez Polskę niepodległości. Bardzo serdecznie zapraszam na Mszę św. o godz. 10.30 w intencji Ojczyzny.

5 listopada o godz. 18.00

 W poniedziałek 5 listopada o godz. 18.00 Msza św. za zmarłych z wymienianek rocznych.

1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych

W czwartek 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Wieczorna Msza św. w środę o godz.18.00 z Uroczystości.

Msze św. w samą Uroczystość w kościele o godz. 7.30, 9.00 i 10.30.

Na cmentarzu o godz. 12.00 procesja i Msza święta.

Ofiary zbierane na cmentarzu przeznaczone są na Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie.

13 października o godz. 20.00

Mała Kaplica na Miejscu Objawień w Fatimie na żywo 

 

W parafii św. Maksymiliana w Barcinie 13 października o godz. 20.00 Msza św. i procesja fatimska ulicami miasta.

Warto przeczytać

7 października - spotkanie z rodzicami dzieci I - Komunijnych.

W niedzielę 7 października podczas Mszy św. o godz. 10.30 poświęcenie różaców dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św. Po Mszy św. spotkanie  z rodzicami dzieci I - Komunijnych.

6 października na PGE Narodowy w Warszawie

Odwiedź stronę stadion młodych

 

Rekolekcje ,,STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary,, , ktòre odbędą się 6 października 2018 roku na PGE Narodowy w Warszawie. Spotkanie skierowane jest szczególnie do młodych, ale zaproszony jest każdy, kto chce we wspólnocie żywego Kościoła modlić się i wielbić Boga.

29 września

Dzień skupienia dla członków Żywego Różańca 29 września w Markowicach (9.00 - 14.00).

 

29 września

http://ddmgniezno.pl

 

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży oraz Stowarzyszenie Młodzieży Wiosło serdecznie zapraszają na spotkanie młodych z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki. W tym roku świętujemy 29 września we Wrześni pod hasłem ,,Oto ja - uczeń,,